Online workshop: Podpora pozitivního chování

Novinka Webinář
590 Kč
Online

Provede Věra Petlanová

6. listopadu 2024

14—18

Detailní informace

Detailní popis produktu

Podpora pozitivního chování

„Způsob podpory lidí s intelektovým znevýhodněním a náročným chováním využívaný v sociálních službách v západních zemích. Vychází z respektu k lidským právům a učí porozumět potřebám lidí, kteří kvůli svému mentálnímu hendikepu nekomunikují běžným způsobem.“ https://detiuplnku.cz/cs/pbs/

Náročné chování můžeme vnímat jako to, které samotnému člověku, ale také jeho okolí přináší určitou zátěž, je náročné na péči, čas a vyžaduje znalost individuálních potřeb daného člověka. Náročné chování může být viditelné, tj. takové chování, které často okolí identifikuje jako sebepoškozování, agrese, křik, kousání, kopání, tahání za vlasy apod., přičemž na náročné chování můžeme také nahlížet jako na celkovou nespokojenost, apatii a nezájem o své okolí, ztrátu motivace a chuti do činnosti. Projevy, které na prvním dojem nejsou viditelné, ale přesto jsou zásadní pro život, a hlavně celkovou spokojenost člověka.

Cílem školení je účastníkům přinést celistvý a respektující náhled na náročné chování. Náročné chování je způsob „komunikace“ daného člověka s jeho okolím. Abychom mohli takovému chování předcházet nebo ho popřípadě řešit musíme prvořadě pochopit, co daným chováním člověk vyjadřuje, „říká“ svému okolí. Účelem školení je prvořadě dát možnost nahlédnout do toho, co daný člověk náročným chováním vyjadřuje a jakou podporu mu tedy následně poskytnout.

Zážitkový 4 hodinový workshop provede zájemce tématem Podpory pozitivního chování a odpoví na otázku, co je Podpora pozitivního chování. Budeme se zaměřovat na to, co si představit pod pojmem „chování náročné na péči“ a jak s ním následně pracovat. Workshop bude provázen několika cvičeními, které umožní účastníkům prostřednictvím vlastního zážitku nahlédnout do tématu chování náročného na péči.

Webinářem provede

Věra Petlanová

Vystudovaná sociální pracovnice, která se od roku 2004 pohybuje v sociálních službách a věnuje se lidem s mentálním znevýhodněním a PAS. Absolvovala výcvik v přístupu Podpora pozitivního chování pod záštitou organizace Děti úplňku. Její specializací jsou mj. témata sexuality a vztahů, je autorkou knihy Jak na sexuální výchovu u dětí a dospívajících s PAS a spolupracuje také s organizací Freya, z. s.

Zjistěte více

 

Podpora pozitivního chování je komplexní rámec, který pomáhá porozumět chování u lidí s hlubším mentálním postižením a předcházet jeho náročným projevům. Umožňuje nastavit podporu těchto osob tak, aby byla zajištěna maximální kvalita jejich života. Ptá se, co klienta mohlo přivést do situace, kdy se toto chování projevuje, nebo co nám tím chce sdělit. Mezinárodně uznávaný a ověřený přístup založený na porozumění chování lidí se znevýhodněním, na analýze jeho příčin a posouzení sociálního, fyzického a individuálního kontextu, ve kterém se chování vyskytuje. Pracuje s úpravou vnitřního a vnějšího prostředí, metod komunikace nebo přístupu pečujících osob. PBS vychází z respektu k základním lidským právům. PBS bylo do ČR přivezeno ze zahraničí v roce 2020. Záštitu nad šířením PBS v Česku převzala paní Anna Šabatová.

Zdroj: https://detiuplnku.cz/cs/pbs/